13.01.2017 (24.10.1395)

عاملان اصلی انفجار اخیر ولایت قندهار کیها اند؟
دوکتورجلال

با کمال تاسف از انفجار غم انگیز و بسیار سوال برانگیز در مهمانخانه ای ولایت قندهار به تعقیب انفجارات دیگر در نقاط مختلف کشور از منابع ارتباط جمعی اصلاع حاصل نمودیم. مگر حادثه ای قندهار از چند جهت مشهود از سایر انفجارات فرق فاحش دارد.

اولا اینکه طالبان از پذیرفتن مسٔولیت این انفجار انکار و اظهار بیخبری کرده، برعکس آنرا نتیجه ای اختلافات ذات البینی خود اعضای حکومت دانسته اند. در حالیکه طالبان قراریکه پالیسی و عملکرد آنها تاحال نشان داده که وقتی عملی را مرتکب شوند، مسٔولیت آنرا هم قبول مینمایند و قراریکه دیده شد مسٔولیت حادثات کابل و هلمند را قبول نموده اند.

اگر قبول کنیم که طالبان واقعا عامل اینکار بوده اند، باید معلوم شود، که چرا انفجار کابل و هلمند را قبول کردند، اما از دست داشتن در حادثه ای قندهار علنا انکار نمودند؟

اما اگر طالبان مسٔول این حادثه نباشند، پس سوالاتیکه در چنین حالات بصورت اتوماتیک به ذهن خطور میکنند، ازینقرارند، که دیگر چه کسی یا کسانی و یا جریانات و حلقاتی میتوانند یا میتوانستند از چنین حادثه ای خونریز و ظالمانه بهره برداری نمایند؟؟؟

آیا واقعا اختلافات ذات البینی مقامات داخل حکومت بحدی است، که باید حتما یکی یا دیگری را ازبین ببرند؟ کی و کیها باید از بین برود تا برای کیها میدانها بی رقیب شوند؟ قرار گزارشات مواد انفجاری درین مجلس در بدن کسی نه بلکه در یکی از چوکیها و یا چند چوکی جابجا سازی شده بودند!. جالب اینجاست که قومندان صاحب امنیة درست سه دقیقه قبل از انفجار محل انفجار را ترک نموده، الحمدلله از حادثه صحیح و سالم بدر آمده اند، اما شخص والی همراه با سفیر امارات متحده ای عربی و یکتعداد مهمانان دیگر به شدت زخمی شده و یکتعداد دیگر هم جان باختند، که امید است در زمره ای شهدأ محسوب شوند. اینکه محترم قومندان امنیة چقدر شخص نماز خوان و پابند به سر وقت خواندن آن که بذات خود از بهترین اعمال است، میباشند به کسانی معلوم باید باشد که با ایشان از نزدیک شناخت دارند،‌ سوال پیدا میشود که آیا معمول نیست که در جلسات رسمی جمهوری به اصطلاح  اسلامی آنهم با هیٔات یک کشور مسلمان، وقفه ای نماز جماعی گرفته شود؟ در مورد اختلافاتی که بین والی قندهار داکتر محمد همایون عزیزی و قومندان امنیة جنرال عبدالرازق خان بر سر عواید گمرکی ایجاد شده بود، سال قبل گزارشاتی در میدیاها نشر شده اند. عمدتا اینکه اشخاص وابسته به قومندان امنیت لاریهای تجارتی را بدون دادن تعرفه ای رسمی عبور از سرحد، اجازه ای عبور داده و پول آنرا بجای تحویل در بودجه ای حکومت در جیبهایی خود تقسیم میکردند. اما والی برین پافشاری متخلف سرحدی را دستگیر و میخواستند که به ولایت بیاورند، که در وسط راه توسط افراد قومندان امنیت، خود هیٔات دستگیر و دستگیرشدگان آزاد شدند.

آیا هدف سبوتاژ نمودن بازسازی و انکشاف ولایت قندهار است، یا اینکه کسی خواسته کشور امارات را کدام گوشمالی بدهد؟ یا اینکه سفیر بیچاره تنها ضایعه ای جانبی بوده هدف خود والی بوده باشد؟

تعداد اشخاص سرشناس و به دردبخوریکه که در ۱۵ سال اخیر در پیش چشم عوام بقتل رسیدند، اما نه قاتل تعقیب شده و نه هم کسی روی آن زیاد صحبت کرده کم نیست. نتیجه اینکه ادرات امنیتی کشور، خود یکی از عوامل مهم بی امنیتی میباشند.

مسٔله ای بسیار مهم دیگریکه در روزهای اخیر دسمبر در ولایت قندهار رخ داد، عبارت از جلسه ای بزرگ صلحی بود، که با اشتراک ۵۰۰۰ نفر افغانها از اقشار و نقاط مختلف با افکار متفاوت اما داشتن هدف واحد و راسخ در قطع جنگ، از میان بردن زمینه هایی آن و آمدن صلح به مهمانداری مخلصانه والی محترم این ولایت و قومندان امنیه ای آن ایجاد شده بود.  در جمله ای مهمانان این جلسات که سه روز را در بر گرفت برعلاوه ای محمد نادر نعیم ، نظر محمد مطمٔن، داکتر فیض محمد ځلاند، محمد داشت، که باید پولها بصورت رسمی اخذ و به بودجه ای ولایت تحویل شوند. به این منظور هیٔاتی فرستاده شده توسط والی مسٔولین زمان مزمل و حید مژده هم حضور داشتند، که هم آقای مزمل و هم آقای مژده نظرات بسیار مثبت خود را هم در مورد فضای آزاد جلسه و هم در مورد برخورد و سخنان نیک مهمانداران هریک محترم عزیزی والی و محترم عبدالرازق قومندان امنیه، در زمینه ای قطع واقعی خونریزی و أوردن صلح نه تنها در سطح ولایت قندهار، بلکه در سرتاسر افغانستان در صفحات انترنتی بیان نموده اند.

بازهم سوال پیدا میشود، که آیا قومندان امنیة واقعا از روی تصادف یا نیت نیک، سه دقیقه قبل از وقوع انفجار جلسه را ترک نموده و یا اینکه از موضوع اطلاع قبلی و دقیق داشته؟ آیا یک حلقه ای کوچک دست به چنین اقذام احمقانه و مفتضح زده و یا اینکه حلقات مهمتر داخل دولت با اشاره ای ولینعمتان دیگر عقب آن قرار دارند، و چرا؟

قراریکه محترم نظرمحمد مطمٔن دو روز قبل در مضمونی مسٔله ای آمدن تلیفونها و مسیجهای مرموز و مشکوک با نمره های داخلی ولی با شروع کودنمبرهایی ایران و پاکستان به تلیفونهایی اعضای هیٔت صلح را گزارش داده و این احتمال قوی را خاطرنشان ساختند که حلقات مخصوص داخل حکومت و اداره ای امنیت قصدا در صدد اند، تا با مسشکوک جلوه دادن اعضای هیٔات صلح و برابر ساختن زمینه هایی بهانه تراشی، مانع پیشرفت این پروسه شوند.

این نکته هم نمیتواند از نظر بیافتد، که شخص والی دارای تحصیلات عالی و تجربه ای کاری در داخل و خارج کشور میباشد.  از روابط نیک با متنفذین و عوام مرکز و ولایات مخصوصا قندهار و هرات برخوردار بوده و قرار گفته ای تحلیلگران بخاطر کارهایی مثبت در آبادی شهر و تماس نزیک و بی جنجال وی با مردم، از محبوبیتی نزد مردم برخوردار است.، چنین اشخاصی میتوانند که در وقتش، ان شآالله کاندیدان معقول وقابل قبولی برای ریاست جمهوری مملکت هم باشند. بنا احتمال دفع رقابتهایی تا این حد را نیز، اقلا در دوره هایی بعد از رٔیس جمهور فعلی، نمیتوان به آسانی نفی کرد. والله اعلم

به هرحال، کسانیکه واقعا خیر و صلاح مردم و مملکت را میخواهند، با هر امکانیکه در دسترس دارند، نگذارند تا حلقات مرموز مغرض و مخرب هرآنچه را که داریم و مانده از ما بگیرند و بجای آن عوامل فاسد و مفسد بدنام و بدنشانرا بر ملت تحمیل  نمایند. حسبنا الله و نعم الوکیل

با احترام

ستاسي کمینټ به د پاڼی د مدیریت تر کتني وروسته خپور شي .

Your comment will be published after review by Directorate

Kommentar schreiben

Kommentare

 • جلال (Samstag, 14. Januar 2017 09:05)

  دوستان عزیز و گرانقدر،
  با عرض معذرت اشتباها از جانب بنده یک قسمت از اخیر پارگراف پنجم با اواسط پارگراف هشتم خلط شده، که شاید در نگاه اول برای خواننده در فهمیدن موضوع خلل ایجاد کند. اصل آن چنین است
  : « اما والی برین پافشاری داشت، که باید پولها بصورت رسمی اخذ و به بودجه ای ولایت تحویل شوند. به این منظور هیٔاتی فرستاده شده توسط والی، مسٔولین متخلف سرحدی را دستگیر و میخواستند به ولایت بیاورند، که در وسط راه توسط افراد قومندان امنیت، خود هیٔات دستگیر و دستگیرشدگان آزاد شدند.
  آیا هدف سبوتاژ نمودن بازسازی و انکشاف ولایت قندهار است، یا اینکه کسی خواسته کشور امارات را کدام گوشمالی بدهد؟ یا اینکه سفیر بیچاره تنها ضایعه ای جانبی بوده هدف خود والی بوده باشد؟
  تعداد اشخاص سرشناس و به دردبخوریکه که در ۱۵ سال اخیر در پیش چشم عوام بقتل رسیدند، اما نه قاتل تعقیب شده و نه هم کسی روی آن زیاد صحبت کرده کم نیست. نتیجه اینکه ادرات امنیتی کشور، خود یکی از عوامل مهم بی امنیتی میباشند.
  مسٔله ای بسیار مهم دیگریکه در روزهای اخیر دسمبر در ولایت قندهار رخ داد، عبارت از جلسه ای بزرگ صلحی بود، که با اشتراک ۵۰۰۰ نفر افغانها از اقشار و نقاط مختلف با افکار متفاوت اما داشتن هدف واحد و راسخ در قطع جنگ، از میان بردن زمینه هایی آن و آمدن صلح به مهمانداری مخلصانه والی محترم این ولایت و قومندان امنیه ای آن ایجاد شده بود. در جمله ای مهمانان این جلسات که سه روز را در بر گرفت برعلاوه ای محمد نادر نعیم ، نظر محمد مطمٔن، داکتر فیض محمد ځلاند، محمد زمان مزمل و حید مژده هم حضور داشتند، که هم آقای مزمل و هم آقای مژده نظرات بسیار مثبت خود را هم در مورد فضای آزاد جلسه و هم در مورد برخورد و سخنان نیک مهمانداران هریک محترم عزیزی والی و محترم عبدالرازق قومندان امنیه، در زمینه ای قطع واقعی خونریزی و أوردن صلح نه تنها در سطح ولایت قندهار، بلکه در سرتاسر افغانستان در صفحات انترنتی بیان نموده اند.
  »
  با کمال احترام

 • mha (Samstag, 14. Januar 2017 18:48)

  Interesting subject but poor writing.

Bitte geben Sie den Code ein
* Pflichtfelder