17.02.2019 (28.11.1397)
زیان های تخریب اجتماعی

مصطفی عمرزی

در اين شكي نيست كه باور افغانان (عامه ي مردم افغانستان) با ايمان عجين شده در جان شان، کشور تاريخي ما را در هر فرودی استوار نگه داشته است، اما در روزگار ما كه تنوع و مقوله ها، افق ها را  بي كرانه ساخته اند و پديده ای به نام ديموكراسي، در جايي كه از مزایای واقعی برخوردار نيست، اما تيغ تيز توجيه اغراض قومي مي شود، آیا مي توان از باور هايی مستفيد شد كه با وجود حُسن محتوا، تعلق خاطر اكثریت مردم ما، بیشتر قبل از هفت ثور بودند؟

چرايي مقوله ي افغان ستيزي در افغانستان در جايي آشكارايي بیش می یابد كه مشاهده مي كنيم مردم، بزرگ ترين پشتوانه ی ارزش های افغانی اند و به این مبناست که كشور و ملت ما، شهرت جهانی دارند.

در اين شكي وجود ندارد كه تمام اقوام شريف و سربلند افغانستان كه من معتقدم همیشه در ايست های تاریخی كه حفظ افغانستان، افغان، اتحاد و اعتقاد ما به دين اسلام ناميده مي شوند، ايستاده اند، حذف حقيقت ما را با شهرت هاي كنوني، محال مي كنند، اما اين را هم نمي توان انكار كرد كه موضع تبار ما براي سرسپردن در راه افغانستان و ملت افغان، هر شيردل بيگانه را در ميدان تجاوز به این کشور و ارزش هاي افغاني، مي لرزاند.

در این شكي ندارم كه غلظت مقوله ي افغان ستيزي يا تضعيف تبار ما به هر نامي كه صورت گيرد، اغراضي ست جهت مقاصد شومی كه حذف هستي، دارايي ها، شان و تاریخ ما را تعمیم می دهد.

مردم ما نبايد غافل بمانند! وقتي نقد آنان مطرح می شود، از اهداف این تقابل، چه سياسي، چه قومي و چه حزبي، حذف را به هدف سلطه، منظور می کنند. با آرزوي افت تبار ما كه متن و محتواي مقوله ي ستيز قومی در افغانستان است، اگر در  فزون خواهي افراطی، حذف افغانستان را آرمان مي كنند، در ناتوانی سعی کرده اند با تعمیم مفاهیم توهین، افغان ها را به حاشیه بکشانند.

تجربه ی تاریخی مستند که خود در متن آن قرار داریم، به وضوح حاکی از اغراضی ست که با استعانت از عوامل مختلف، به خصوص بیگانه کوشیده اند با طراحی حذف فزیکی، جا بیابند، اما چون چنین مامولی برآورده نمی شود، می کوشند با فرهنگ سازی های توهین، تحریف و تحقیر، مردم ما را در کشوری به حاشیه بکشانند که نام آن را مغرضانه منسوب به یک قوم می کنند. اگر این حقیقت تحمیلی را در جلو شان قرار دهیم، دشمنی با مردم ما در خانه ای صورت می گیرد که می گویند فقط از ماست.

زیان های تخریب اجتماعی در ابعاد مختلف، مردم را تهدید می کنند. واژگونی نظام اولین جمهوریت، سرآغاز این بدبختی ها بود. بدتر از همه، گرایش های افراطی چپی و راستی، عامه ی مردم ما را در برابر هم، اما به نام مخالف، در حالی که در سنگر های دشمنی قرار می دهند، فرصت می سازند تا در خلای آن، نه فقط به ساحات لم یزرع افزوده شود، بل مردم ما در بستر مشقات، از مرکزیت های سیاسی دور بمانند. این کنار ماندن در چهل سال اخیر با درگیری عظیمی که در بستر اجتماعی یافته ایم و بر اثر زیان های آن، جمع غفیر مردم ما بر اثر نبود امکانات، از تعلیم و تحصیل دور مانده اند، آنان را در زمینه ای که آسیب دیده اند، از راس قدرت دور می کند. در ضمن، واکنش بعضی هم تباران به نام مخالفان مذهبی که همه چیز را با تکفیر دینی دنبال می کنند، فضای باز گذاشته تا دیگران با ورود به آن، بیشتر از ما، به ما زیان بزنند.

اصرار مدام گروهک های شرپسند که در داخل حکومت های حامد کرزی و دکتور غنی موضع گرفته اند تا با مدیریت بحران در مناطق پشتون نشین، نگذارند اثرات مثبت و عظیم پشتون ها در قدرت، کشور را به امنیت و رفاه قبل از هفت ثور برسانند، ثبوت این مدعاست که زیان های تخریب اجتماعی که با تمام توان سعی می شود همچنان به حیاط زنده گی ما، تخریب وارد کنند، بزرگ ترین جمعیت قومی این کشور را در تنازع تحمیلی، اجازه نمی دهند چنانی که در شان آنان است، به قدرت برسند.

فکر می کنم در باید های مورد نیاز، نباید این ایده از نظر بیافتد که اگر می کوشند با تعمیم تخریب اجتماعی، میلیون مردم ما را از وحدت وجودی محروم کنند، به ناچار باید روی طرح هایی نیز اندیشید که با ارائه ی نسخه ی شبیه، توازن ایجاد می کنند؛ چنانی که محمد قسیم فهیم با خیانت آشکار در کلپ صوتی اش اذعان می کند «درایت ما همین بود که جنگ را به آن جا [مناطق پشتون نشین] بردیم»، سهم تخریب اجتماعی باید به خود آنان نیز برسد؛ هرچند به وضوع دیدیم که تبعات آن، دامان شان را در مثال جنگ کندز گرفت و صدها فامیل ناقل که از مناطق شمال شرقی به حرص توسعه، کوچیده بودند، با هراس کندز را ترک کردند.

به هر صورت، منظور ما از واکنش، اهداف عام نیست؛ زیرا آن را خلاف باور های محترم افغانی می دانیم. سعی شود به مصداق آن چه کشت کرده اند باید درو کنند، عامل خشونت، گریبان کسانی را بگیرد که با تعمیم زیان های تخریب اجتماعی، تلاش کرده اند، طبیعت افغانستان ناگوار شود. بگذاریم عاقبت زشتکاران نیز زشت باشد.  

ستاسي کمینټ به د پاڼی د مدیریت تر کتني وروسته خپور شي .

Your comment will be published after review by Directorate

Kommentare

Es sind noch keine Einträge vorhanden.
Bitte geben Sie den Code ein
* Pflichtfelder
Bitte beachten Sie, dass die Inhalte dieses Formulars unverschlüsselt sind