03.10.2017 (11.07.1396)
تاریخ در طبیعت پغمان

مصطفی «عمرزی»
برای کابل نشنیان، پایان هرهفته، فرصتی ست تا از هوای پاک، آب گوارا و فضای خوش دره ی پغمان، لذت ببرند.

 دره ی پغمان، همانند سایر مناطق جغرافیای افغانستان، ترکیب قومی متنوع دارد که به ویژه با اعراب، ترکیب ملت ما را با ریشه های مختلف، محکم تر می کند.

تعریف دره ی پغمان به ویژه برای کسانی که در کابل زیست می کنند و در پایان هر هفته در پغمان اند، گزافه است و با توصیفی که این دره ی زیبا دارد، از طبیعت اش می گذرم، اما نمی دانم کسانی که برای رفع درمانده گی ها ناشی از کار به آن جا می روند، می دانند که این دره ی زیبا، سهم قابل ملاحظه ای از دارایی هایی تاریخی- مدنی معاصر را در خود جا داده است.

 تقریباً از امارت امیرعبدالرحمن خان تا پایان سلطنت شاه امان الله، ده ها ویلا، باغ، حوض، خانه و قصر در این ساحه بنا شده اند که با سبک معماری اروپای قرن نوزده و اوایل قرن بیست، نه فقط افغانستان نو را معرفی می کنند، بل با تنوع، کلکسیونی از بنا های بسیار زیبا دارد که بر اثر رو سیاهی جانیان، چپاول تنظیمی، این دره ی زیبا را نیز درنوردید.

 کند و کاو اسناد تاریخی روشن می کند دره ی زیبای پغمان، وارث مجموعه ی تاریخی پُر قیمتی بود که به نفع بیگانه، ارزان ویران کردند.

بر اثر طینت پاک مردم ما، همواره شانس داشته ایم کسانی یافت شوند که مساله ی مملکت و مردم را با تعریف ایدیالوژی های وارداتی نخوانند. هرچند میراث های تاریخی ما رقت بار شده اند، اما تلاش هایی فردی و گروهی کسانی باعث می شوند تا همانند نسخه هایی که شماری از دارایی های تاریخی در ننگرهار و کندهار را احیا و حفظ کردند، این سنت، پُر ارج و آموزنده شود. بنابراین از مردم شریف پغمان می خواهیم در این بازار ادعا، خود همت و مایملکی را احیا و حفظ کنند که نه فقط برای هویت تاریخی ما پشتوانه دارد، بل سهم بدون چون و چرای آنان از دارایی های پُر قیمت و تاریخی افغانستان است. پغمان تاریخی، ارزش های بیشتر دارد.

ستاسي کمینټ به د پاڼی د مدیریت تر کتني وروسته خپور شي .

Your comment will be published after review by Directorate

Kommentare

Es sind noch keine Einträge vorhanden.
Bitte geben Sie den Code ein
* Pflichtfelder