برهان الدین ربانی

05.12.2017 (14.09.1396)

انحلال رسمی وزارت دفاع و وزارت امنیت افغانستان 

به خواست دولت پاکستان

امان الله عاجز

از کتاب طلایی زرد
نویسنده مارک جیمز
تر جمه : از
نوراقا ولیزاده
هفتم جولای 1992 میلادی اسلام آباد پاکستان:
رسما اغاز اعلان انحلال وزارت دفاع و وزارت امنیت دولتی را توسط رییس جمهور اسلامی افغانستان برادر مجاهد ما پروفسور برهان‌الدین ربانی و صدراعظم پاکستان نواز شریف اعلان میداریم.
مارک جمیز در کتاب خود در مورد برهان‌الدين چنین بیان میدارد:
برهان الدین ربانی که تابعیت کشور انگلستان داشت و در سال 1992میلادی بعد از صبغت الله مجددی ریس جمهور در افغانستان بود در اولین سفر خود به پاکستان به همراهی ریس ارتش پاکستان جنرال وحید و رییس سازمان ای اس آی جنرال اختر شوکت دو پروتوکول مهم را بطور مخفی و اشد محرم میان برهان الدین ربانی، ارتش و ای اس ای پاکستان به امضا رسانید. پیرامون دو موضوع اردو ، و وزارت امنیت دولتی که از زمان حزب دموکراتیک خلق افغانستان و مهم ترین اردو و سازمان امنیت در منطقه بود صورت گرفت. پاکستانی ها به پیروزی مجاهدین در افغانستان توانستن این دو ارگان مهم و قوی را از ریشه و تهداب انحلال ساخته و سلاح های مهم و مدرن اردو ان زمان را و راز های مهم استخباراتی را به پاکستان انتقال دادند البته که پاکستانی ها بخاطر همین روز منتظر بودند. اردو سابق افغانستان سلاح های مهم ذیل را در اختیار داشت که در جنگ ها در آن زمان:  بر علیه مجاهدین استفاده می نمودند
*راکت اسکارد زمین به هوا دارای دو معادل
* معادل اس 300
*معادل اس 900
*تانک های محاربوی تی 60
*زرهپوش های محاربوی به معادل های مختلف
*طیارات جیت جنگی به معادل های مختلف
*طیارات ترانسپورتی به معادل های مختلف
*هلیکوپتر های جنگی و ترانسپورتی به معادل های مختلف و دیگر سلاح ها و وسایط جنگی گوناگون. که پاکستان از بابت آن که مبادا ارتش سابق افغانستان دوباره قدرت نظامی وسیاسی را در اختیار بگیرند در حراس بوده و مبادا استفاده دوباره ان در مقابل حکومت مجاهدین از آن استفاده کند یکی از دلایلی بود که پاکستان توانست توسط برهان‌الدين ربانی آنرا انحلال و از بین ببرد. البته نظر شخصی برهان الدین ربانی در مورد این دو ارگان مهم این بوده که پرسنل این دو وزارت مهم را کمونیست میشمرد و کافر میدانست و سران پاکستانی برای ربانی این موضوع را پیشنهاد کردند که برای ریشه کن ساختن کمونیسم در افغانستان برای همیش حالا وقت آن فرا رسیده و برای دایم خود را از این بابت آسوده سازید.
مارک جیم در کتاب خود بیان میدارد:
ترجمه متن انگلیسی پروتوکول اول در مورد انحلال اردوی جمهوری دیمکراتیک خلق افغانستان میان برهان الدین ربانی ریس جمهور حکومت مجاهدین و جنرال وحید لوی درستیز پاکستان
شماره کد رسمی : (000458 - PLHC- 222/ 14000/PO) اسلام آباد پاکستان : 7 جولای 1992 میلادی
ترجمه متن انگلیسی پروتوکول اول : در مورد انحلال وزارت دفاع جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان
جمهوری اسلامی پاکستان با افتخار و سربلندی توانست که با حمایت خود از تنظیم های جهادی و برادران مسلمان افغانستان حکومت مورد تایید شوروی را در افغانستان از پا در آورد که باعث سر افرازی ملت های پاکستان و افغانستان گردید و حالا برادران مسلمان افغان قدرت نظامی و سیاسی را در تشکیل یک حکومت اسلامی که متشکل از همه تنظیم های جهادی و اقوام در افغانستان است در اختیار دارند. بنا با یک توا فق رسمی میان حکومت پاکستان و حکومت تازه بنیاد اسلامی افغانستان برای ریشه کن ساختن اردوی افغانستان که توسط شوروی و برای تعرض بالای دیگر کشور ها منجمله پاکستان ساخته شده بود برای انحلال و از میان برداشتن آن امروز توسط این پروتوکول که شامل (10) ماده میباشد رسما اغاز اعلان انحلال آنرا توسط رییس جمهور اسلامی افغانستان برادر مجاهد ما پروفسور برهان‌الدین ربانی و صدراعظم پاکستان نواز شریف اعلان میداریم:
۱ -  افغانستان بعد از میان برداشتن و انحلال کامل اردو نظامی که توسط شوروی برای حمله به پاکستان و تسخیر خاک های پاکستان پلان گردیده بود بعد از این از هیچ ناحیه مورد خطر قرار نمی گیرد ارتش پاکستان خود را موظف میداند و همان طوری که در زمان جهاد دوش به دوش و قدم به قدم با برادران مجاهدین افغان در جبهه های جنگ در داخل افغانستان سهم داشت هیچگاه حکومت اسلامی افغانستان را تنها نگذاشته و باز هم به یاری برادران خود در صورت احساس خطر همکاری مینماید.
 ۲ -  پاکستان همان طوریکه تنظیم های جهادی را یاری و همکاری نمود همچنان نیازمند کمک های حکومت اسلامی افغانستان که شما برادر مجاهد جناب برهان‌الدين ربانی حالا ریس جمهور آن هستید ما را در مقابل خطرات کشور هند به پاکستان یاری رسانید.
۳ -  تسلیم دهی راکت های اسکارد شوروی به جمهوری اسلامی پاکستان که از طرف شوروی برای اردوی جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان توزیع گردیده بود تا خاک پاکستان را مورد اصابت قرار دهد چون شوروی دیگر حاضر نیست که مواد سوخت و بقیه لوازمات آنرا به افغانستان کمک کند و از جهت دیگر پاکستان علاقه ندارد تا این راکت ها توسط تنظیم های که مورد حمایت جمهور اسلامی ایران در افغانستان میباشد و تسلیم دهی آن به کشور ایران صورت گیرد.
۴ -  تسلیم دهی تماما طیارات جیت های جنگی فعال و غیر فعال طیارات ترانسپورتی فعال و غیر فعال هلیکوپتر های فعال و غیر فعال قوی هوایی که توسط شوروی برای اردوی جمهوری دموکراتیک افغانستان توزیع گردیده بود و تسلمی آن به ارتش جمهوری اسلامی پاکستان.
۵ -  انعده وسایط های زرهدار فعال و غیر فعال که شامل تانک ها ،زرهپوش ها ، و عراده جات ثقیل که اردوی جمهوری دمکراتیک خلق افغانستان مورد حمایت شوروی داشت تسلیم دهی ان به ارتش جمهوری اسلامی پاکستان
ادامه دارد.......

ستاسي کمینټ به د پاڼی د مدیریت تر کتني وروسته خپور شي .

Your comment will be published after review by Directorate

Kommentare

Es sind noch keine Einträge vorhanden.
Bitte geben Sie den Code ein
* Pflichtfelder