25.10.2018 (03.08.1397)

افغانستان در کتابخانه های امریکا

مصطفی عمرزی

بی ثباتی مداوم اجتماعی، جلو تحقیقات و بررسی هایی را می گیرد که به گونه ی بنیادی لازم اند در ثبت دارایی های تاریخی افغانستان به نتیجه ی نهایی برسند. از سوی دیگر، ستیز سیاسی برای کسب امتیاز که با تحمیل سیاست های بیگانه، ایده ی نفی میراث های تاریخی طرف های درگیر افغانستان را سیاسی کرده است، اجازه نمی دهد آن چه سهم عمده ی تلاش های مردم ما در امر فرهنگ بود، به گونه ای مقوله شود که انحصاری نیست. بنابراین، سهم تاریخی اقوام افغانستان وقتی در میزان داوری طرف های متخاصم، متعصب و قومگرا وزن می شود، آیه ی یاس می شود.

من در جریان درونکاوی و بررسی ماهیت جریان های ستیزه گر قومی که مدعی اند، متوجه شده ام آنان با کاربرد اتهام «ناچیزی»، همیشه به جان هم می افتند و بر این گونه، نه فقط افتراق فکری را به زیان اتحاد مردم، ایدیالوژیک می سازند، بل با اختیار روش های گریز از حقیقت، وانمود می کنند ادعا های آنان، حرف ندارند.

به ادامه ی روشنگری های مستند، در این نوشته، آدرس هایی را معرفی می کنم که هرچند با تلاش دیگران (همت امریکایی ها)، عرضه می شوند، اما بخشی از کار فرهنگی- کتابی افغان ها را که بسیار مهم اند، گرد آورده اند.

در سایت های «د افغانستان دیجیتال کتابتون»، «د افغانستان دیجیتال کلکسیونونه» و «کتابخانه ی کانگرس امریکا»، بخشی از کتاب ها، اسناد و تصاویر تاریخی افغانستان، منتشر شده اند.

اهمیت موادی که در این سایت ها معرفی و عرضه می شوند، در این است که با توجه بر این که چاپ انبوه کتاب به زبان های دری افغانی و پشتو، فقط از نیم قرن اخیر در      ساحه ی رواج آن ها رونما می شود، صنعت چاپ کتاب در افغانستان در منطقه- به استثنای شبه قاره ی هند- خیلی زود رونق گرفته است. اگر باز هم هند را مستثنی بدانیم، به تناسب همسایه گان، کتاب هایی که به ویژه در سلطنت مرحوم امیر حبیب الله خان و شاه امان الله، منتشر شده اند، با توجه به زمان و مکان، فقط با رقمی که در سایت «کتابخانه ی دیجیتال افغانستان» آورده شده اند، نیز بسیار قابل ملاحظه، مهم و زیاد می باشند.

لینک های سایت های «د افغانستان دیجیتال کتابتون»، «د افغانستان دیجیتال کلکسیونونه» و «کتابخانه ی کانگرس امریکا»:

http://afghanistandl.nyu.edu/

https://www.wdl.org/en/country/AF/

http://www.afghandata.org/

ستاسي کمینټ به د پاڼی د مدیریت تر کتني وروسته خپور شي .

Your comment will be published after review by Directorate

Kommentare

Es sind noch keine Einträge vorhanden.
Bitte geben Sie den Code ein
* Pflichtfelder
Bitte beachten Sie, dass die Inhalte dieses Formulars unverschlüsselt sind